خانه / اخبار / قبل از آغاز تعطیلات کریسمس قیمت نفت رکورد زد

قبل از آغاز تعطیلات کریسمس قیمت نفت رکورد زد


نفت

به گزارش خبرنگار مهر به نقل از رویترز، روز جمعه پس از این که رهبر اوپک، عربستان سعودی و رهبر تولیدکنندگان غیر اوپک، روسیه اعلام کردند که هرگونه خارج شدن از توافق کاهش تولیدات این گروه به صورت تدریجی خواهد بود، قیمت‌های نفت در حجم تبادلات کم افزایش یافت و نزدیک به بالاترین مقادیر خود از ۲۰۱۵ تا کنون تثبیت شد.

قیمت نفت برنت، بنچ‌مارک جهانی قیمت نفت، جلسه معاملات دیروز را با ۳۵ سنت افزایش و در بشکه‌ای ۶۵.۲۵ دلار به پایان رساند که بالاترین قیمت بسته شدن آن، از جون ۲۰۱۵ تا کنون است.

نفت خام تگزاس غرب آمریکا، دابلیوتی‌آی، ۱۱ سنت افزایش یافت و در قیمت ۵۸.۴۷ دلار به کار خود پایان داد. در طول ۲ ماه گذشته، دابلیوتی‌آی به قیمت‌هایی دست می‌یابد که از اواسط ۲۰۱۵ تا کنون روی آنها را ندیده بود.

هر دو بنچ‌مارک نفتی معاملات خود را به علت تعطیلات کریسمس، یک ساعت زودتر به پایان رساندند. همچنین نقدینگی بازار در روز جمعه کاهش یافته بود چراکه بیشتر تاجران قبل از تعطیلات کریسمس و سال نو قراردادهای لازم را بسته بودند.

وزیر انرژی روسیه، الکساندر نواک به رویترز گفت که اوپک و روسیه به نرمی از توافق کاهش تولیدات خود خارج می‌شوند و احتمالا محدودیت تولید خود را به نحوی تمدید می‌کنند تا از ایجاد هرگونه عرضه اضافی جدید جلوگیری شود.

وزیر انرژی عربستان، خالد الفالح هم گفت که درحالی که  احتمالا بازار تا قبل از نیمه دوم ۲۰۱۸ متوازن نخواهد شد، هنوز برای بحث در مورد تغییر در توافق کاهش تولیدات زود است.

توافق کاهش تولیدات به رهبری اوپک از ژانویه امسال آغاز شد و این گروه در ماه گذشته توافق خود را تا پایان سال آینده تمدید کردند.

بانک سرمایه‌گذاری جفریز آمریکا اعلام کرد: ادامه توافق کاهش توید اوپک تا پایان ۲۰۱۸ برای تداوم کاهش ذخایر انبارهای نفت جهان ضروری است. این بانک پیش‌بینی قیمت نفت برنت در سال ۲۰۱۸ را از ۵۷ دلار به ۶۳ دلار افزایش داد و پیش‌بینی خود از قیمت دابلیوتی‌آی را هم از ۵۴ دلار به ۵۹ دلار تغییر داد.

نواک گفت که در ربع اول سال ۲۰۱۸، وقتی که به صورت سنتی تقاضا در این موقع از سال کاهش پیدا می‌کند، قیمت‌های نفت تحت فشار قرار خواهند گرفت. او پیش‌بینی کرد قیمت‌ها در محدوده ۵۰ تا ۶۰ دلار باقی بمانند.

تحلیل‌گران می‌گویند که تولید نفت آمریکا که به سرعت به رقم ۱۰ میلیون بشکه در روز نزدیک می‌شود، در دراز مدت قیمت‌ها را پایین خواهد کشید.

نواک گفت که انتظار دارد که تولید نفت آمریکا در سال ۲۰۱۸ به میزان ۰.۶ میلیون بشکه افزایش پیدا کند اما اضافه کرد که این افزایش تولید با رشد تقاضای آمریکا خنثی خواهد شد.

درباره ی admin

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *